Najpewniej znajdą się osoby, którym nauka sprawia ogromną ilość radości, a samą wiedzę chłoną niczym gąbka. Nie ukrywajmy jednak, że dla większości osób jest to przykry obowiązek – nierzadko ilość czasu jest zwyczajnie niewspółmierna do ilości materiału, którego trzeba się nauczyć. Mózg pracuje na najwyższych obrotach, szybko więc opada z sił – pojawiają się problemy z koncentracją, a nauka staje się jeszcze trudniejsza.
Odpoczynek jest niezbędny.
Nauka to również praca – w tym przypadku praca naszego umysłu. Odpoczynek jest więc nie tylko całkowicie uzasadniony, ale wręcz niezbędny. Jeżeli jesteśmy zmęczeni, kontynuowania nauki zwyczajnie mija się z celem. Już nawet 15 minut przerwy pozytywnie wpływa na efektywność nauki i poprawia naszą koncentrację.
Rozpraszacze.
Różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, podobnie jak i internet, towarzyszą nam niemal nieustannie. Jesteśmy bombardowani powiadomieniami i informacjami, często zwyczajnie bezużytecznymi. Chcąc podejść do nauki na poważnie – wyłączmy nasz telefon i wszystko inne, co mogłoby nas potencjalnie rozpraszać.
Ustal plan.
Przygotowanie planu i jego ścisłe przestrzeganie nie tylko ułatwia naukę, ale przede wszystkim znacznie ją przyśpiesza. Zacznijmy od zagadnień, które sprawiają nam najmniej problemów, a następnie przejdźmy do tych względnie trudniejszych. Podobną taktykę najpewniej przekazywali nam nauczyciele w szkole podczas ewentualnych sprawdzianów.