Umorzenie kredytu – na czym polega i kto może o nie wnioskować? - 1 2024

Umorzenie kredytu – na czym polega i kto może o nie wnioskować?

Życie wypełnione jest krętymi ścieżkami i nieoczekiwanymi wydarzeniami, których to zwyczajnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ani tym bardziej się na nie przygotować. Zaciągnięte niegdyś zobowiązania finansowe okazują się być niemożliwe do spłacenia, co najczęściej spowodowane jest pogorszeniem się naszej sytuacji finansowej. Co więc nas czeka w takiej sytuacji? Z całą pewnością w pierwszej kolejności przyjdzie nam mierzyć się z ogromną ilością stresu, jak i perspektywą komornika lub windykatora czyhającego przed naszymi drzwiami. Jak się jednak okazuje, jest jeszcze jedno rozwiązanie – mowa tu u całkowitym lub częściowym umorzeniu kredytu.

Umorzenie kredytu – na czym polega?

Umorzenie kredytu jest niczym innym, jak całkowitym lub częściowym anulowaniem zaciągniętego przez kredytobiorcę danego zobowiązania finansowego. Oczywiście, bank nie jest instytucją charytatywną, toteż nikogo nie zdziwi, że taka sytuacja jest dla banku całkowicie nieopłacalna, gdyż traci on nie tylko możliwość jakichkolwiek zysków, lecz przede wszystkim – odzyskania własnych pieniędzy. Bank może umorzyć zarówno odsetki danego kredytu, jak i cały kapitał.

Kiedy bank może umorzyć kredyt?

By bank był skory do umorzenia kredytu, potencjalny klient znaleźć się musi w doprawdy niekorzystnej, wręcz tragicznej sytuacji, która uniemożliwia mu spłatę swojego zobowiązania. Przy czym, warto podkreślić – jest to również zależne od tego, czy w danej sytuacji znaleźliśmy się z własnej woli, czy też nie jest ona zależna od nas. Mowa tu więc o zapadnięciu na poważną chorobę, niepełnosprawność – spowodowaną, na przykład wypadkiem. Inną przesłanką do umorzenia kredytu może być także całkowita utrata mienia w wyniku określonej katastrofy. Oczywiście, każdy instytucja bankowa rządzi się własnymi prawami, toteż przedstawione okoliczności mogą być uznane za podstawy do umorzenia kredytu, lub też nie.