Jak zwiększyć swoje oszczędności na emeryturę? - 1 2024

Jak zwiększyć swoje oszczędności na emeryturę?

Informacja reklamowa Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Choć nadal nie wszyscy są o tym przekonani, to jednak oszczędzanie na emeryturę stało się koniecznością. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie skończyły jeszcze czterdziestego roku życia, bo ich emerytury będą w przyszłości bardzo niskie. 

Wynika to po prostu z demografii, a ta jest dzisiaj – w Polsce, ale dotyczy to także bardzo wielu innych krajów – na niepokojąco niskim poziomie. Po prostu na wypłaty przyszłych emerytur nie bardzo będzie miał kto zarabiać. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że dysponujemy dzisiaj wieloma efektywnymi instrumentami, które pozwolą nam zgromadzić oszczędności na lata po zaprzestaniu aktywności zawodowej. Na dodatek niektóre z tych instrumentów przyniosą nam korzyści już teraz. 

Oszczędzanie w banku

Najprostszą formą oszczędzania na emeryturę może być założenie lokaty bankowej i systematyczne wpłacanie na nią pieniędzy. Ta systematyczność jest istotnym czynnikiem, bo z której formy odkładania pieniędzy byśmy nie skorzystali, to właśnie ona zdecyduje ile pieniędzy uda nam się odłożyć. Dlatego pierwszym krokiem powinno być przyzwyczajenie się do myśli, że w każdym miesiącu część, choćby niewielką, gromadzimy z myślą o przejściu na emeryturę. I jest to żelazna zasada, której się trzymamy. Druga, równie ważna: nie sięgamy do „emerytalnego mieszka” kierując się chwilowymi kaprysami, choćby takimi jak kupno nowego samochodu. To pieniądze na znacznie ważniejszy cel. 

Oszczędzanie na depozytach bankowych to najprostsza, ale jednocześnie najmniej efektywna droga. Oczywiście nie wiemy jak będzie w przyszłości – w tej sprawie mamy bardzo długi horyzont czasowy – ale warto pamiętać, że niezbyt często depozyty bankowe chroniły nasze oszczędności przed inflacją. Zazwyczaj oprocentowanie depozytów podąża jej śladem, ale jednak z reguły pozostaje krok za nią. To oznacza, że gromadzone w bankach pieniądze po prostu tracą na wartości. 

Fundusze inwestycyjne

Lepszym, efektywniejszym, sposobem jest inwestowanie na rynku kapitałowym. Można to robić na różne sposoby. Można na przykład samodzielnie kupować akcje spółek, których pozycja jest silna i dobrze rokują one na przyszłość, a do tego regularnie płacą dywidendę. Obiektami naszego zainteresowania powinny być więc przede wszystkim duże spółki, dobrze zarządzane, funkcjonujące w branżach charakteryzujących się wysokim progiem wejścia. Innym sposobem – albo uzupełnieniem tego pierwszego – może być samodzielne kupowanie obligacji skarbowych. 

Samodzielne inwestowanie, zwłaszcza w długim horyzoncie czasowym, wymaga jednak sporo i umiejętności celnego przewidywania. Nie jest to proste. Dlatego warto rozważyć pomysł inwestowania poprzez fundusze inwestycyjne, gdzie naszymi pieniędzmi opiekują się ludzie dobrze przygotowani, mający rozeznanie w polskiej i światowej gospodarce, umiejący przewidywać i rozumiejący mechanizmy, którymi kieruje się rynek kapitałowy i cała gospodarka. 

Trzeci filar

Jest jeszcze jeden sposób oszczędzania na emeryturę, który na dodatek łączy w sobie większość z wyżej wymienionych – a więc lokaty bankowe, samodzielne inwestowanie w akcje lub obligacje oraz fundusze inwestycyjne – i daje jeszcze dodatkową korzyść już dzisiaj.

Mowa o Indywidualnym Koncie Emerytalnym i/lub Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego. To tak zwany III filar, gdzie gromadzone pieniądze można, w zależności od naszej decyzji, inwestować w bardzo różny sposób. Wpłacane na IKE i IKZE dają albo bieżącą korzyść podatkową, albo jest ona odłożona w czasie i dzięki temu możemy uniknąć podatku od zysków kapitałowych. Warto się tym bliżej zainteresować.

Zastrzeżenia prawne

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. 

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.