To, czy bank udzieli nam kredytu gotówkowego lub hipotecznego, uzależnione jest od wielu czynników. Instytucje te kierują się dosyć restrykcyjnymi wytycznymi, które mają na celu zweryfikować, czy dany klient będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie finansowe. Jednym z nich są informacje, które znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej – to właśnie nasza historia kredytowa w BIK w znaczącym stopniu wpływa na to, czy dany kredyt zostanie nam udzielony. Niestety, notoryczne spóźnianie się z terminową spłatą miesięcznej raty, lub popadnięcie w zadłużenie sprawia, że nasza ocena punktowa szybuje w dół. Nie dziwi więc, że wiele osób zaciekawionych jest tym, czy możliwe jest wyczyszczenie historii BIK.
Czym jest BIK?
BIK, a więc Biuro Informacji Kredytowej jest ogólnopolską bazą danych o wszystkich klientach instytucji bankowych, jak i niektórych firm pożyczkowych. Znaleźć tam możemy wpisy związane z całą historią kredytową danego klienta – zarówno tą pozytywną, jak i negatywną. Niespłacanie miesięcznych rat w terminie, czy całkowite popadnięcie w zadłużenie sprawia, że w naszym BIK widnieć będą negatywne wpisy, które obniżają naszą zdolność kredytową. W większości przypadków oznacza więc to, że jeżeli taka osoba złoży wniosek o kredyt, bank najpewniej od razu go odrzuci.
Czy można usunąć negatywne wpisy z historii BIK?
Negatywna, jak i pozytywna historia kredytowa każdego klienta widnieje w bazie Biura Informacji Kredytowej przez okres 5 lat – nie oznacza to jednak, że po tym czasie są usuwanie automatycznie, gdyż może stać się to jedynie na osobisty wniosek klienta. Nie ma więc żadnej możliwości na wyczyszczenie historii kredytowej w BIK – są jednak od tego pewne wyjątki. Jakie? W sytuacji, gdy klient, po wcześniejszej spłacie kredytu, cofnął ówcześnie wyrażoną zgodę na przetwarzanie informacji – jest to jednak całkowite pozbawione sensu, ponieważ wcześniejsza spłata podnosi naszą ocenę punktową. Wpisy z BIK można także usunąć w sytuacji, gdy zawierają one nieprawdziwe lub nieprawidłowe dane.