Sklejka jest materiałem popularnym i chętnie wykorzystywanym do wykonania różnego rodzaju elementów ozdobnych. W jej skład wchodzi kilka warstw krzyżującego się drewna, wykorzystywany surowiec to zazwyczaj olcha, brzoza i sosna. Stosując specjalny rodzaj kleju, można sprawić, że uzyskuje ona cechy wodoodporności. Sklejka drewniana charakteryzuje się wyjątkową plastycznością, w zależności od potrzeby można jej nadać pożądany kształt, w celu wycięcia dokładnych wzorów można ją poddać obróbce cnc, jedną z jej metod jest frezowanie sklejki.
Frezowanie cnc sklejki drewnianej
Frezowanie w sklejce przy pomocy komputerowo sterowanych urządzeń medycznych wykonuje się w celu uzyskania dokładnych nacięć i zdobień. Frezowanie cnc sklejki wykorzystywane jest na szeroką skalę, między innymi w budownictwie, meblarstwie, aranżacji wnętrz i wielu innych branżach. Do pracy ze sklejką urządzenie cnc musi być zaopatrzone we frezy dedykowane do tego materiału, trzeba też zastosować odpowiednie parametry. Frezowanie sklejki może mieć zastosowanie do wykonania:
– okładzin na ścianę,
– mebli,
– zabawek, liter i tablic informacyjnych,
– schodów,
– elementów identyfikacji wizualnej.
Frezowanie cnc to proces odbywający się powoli, kolejno są wycinane warstwy materiału, aż do uzyskania pożądanego efektu. Uzyskane w taki sposób elementy charakteryzują się wysoką precyzją wykonania i są estetyczne pod względem wizualnym.
Frezowanie przy pomocy zwykłych frezarek można stosować w domu do naprawy jakichś elementów meblowych albo majsterkowania. Frezarki, które wykorzystywane są do wykonania prostych form, można kupić w sklepach meblowych. Wykorzystywane są one nie tylko do frezowania sklejki, ale do prostszych prac, jak wyrównanie krawędzi.
Obróbka sklejki stosowana powszechnie
Obróbka sklejki może być sporym wyzwaniem, jeśli jest wykonywana w charakterze majsterkowania. Trzeba znać różne techniki i wiedzieć, jakich narzędzi należy użyć, aby nie zepsuć materiału. Dlatego wycinanie w sklejce i frezowanie cnc warto powierzyć doświadczonym specjalistom w tej dziedzinie, warto odwiedzić stronę https://desgen.pl/.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac z obróbką sklejki w przydomowym warsztacie, trzeba zaopatrzyć się w ostre narzędzia. Oprócz zwykłej frezarki przyda się również dobre, ostre dłuto, piła włośnica, tarnika oraz papier ścierny do wygładzania obrabianego materiału. Oprócz narzędzi przyda się także znajomość kilku podstawowych technik, najczęściej stosowane metody przy obróbce sklejki to:
– frezowanie,
– heblowanie,
– szlifowanie.
Heblowanie nie zawsze trzeba wykonywać, ponieważ zazwyczaj sklejka ma już ładną i gładką powierzchnię. Szlifowanie w przydomowym warsztacie z reguły wykonywane jest za pomocą oscylatora, a drobniejsze elementy można szlifować papierem ściernym, który umieszczony jest na drewnianym klocku. Obróbka sklejki za pomocą frezarki powinna odbywać się na najniższych obrotach, a urządzenie powinno być zaopatrzone w dwupiórowe frezy, ponieważ tylko takie poradzą sobie z odsysaniem wiórów, nadmierna ilość pyłu wydobywająca się przy pracy z tym urządzeniem powoduje, że frezowanie sklejki może być wyjątkowo uciążliwe. Jeśli sklejka jest już wyszlifowana i zostało zakończone frezowanie, można zabezpieczyć wykonaną pracę przy użyciu bezbarwnego lakieru.
Zastosowanie nowoczesnych technologii i technik sprawia, że obróbka sklejki jest dużo sprawniejsza i łatwiejsza, można z niej wykonywać także różne przestrzenne elementy, np. bryły obrotowe, płaskorzeźby.