Własny magazyn czy fulfillment – co wybrać? - 1 2024

Własny magazyn czy fulfillment – co wybrać?

Wybór gospodarki magazynowej stanowi jedną z pierwszych i najważniejszych decyzji od momentu uruchomienia własnego sklepu internetowego. Do najpopularniejszych opcji należą własny magazyn albo fulfillment. Która z nich jest korzystniejsza dla biznesu?

Własny magazyn e-commerce – zalety i korzyści

Magazyn to nie tylko fizyczny budynek, w którym znajdują się towary, ale też system z informacjami dotyczącymi produktów. Posiadanie magazynu w formie budynku powinno być połączone z systemem informatycznym, który w precyzyjny i prosty sposób umożliwia wprowadzenie i uzyskanie różnych informacji, np. stanu, wymiarów czy zlokalizowania towarów. System powinien być dostosowany do specyfiki danej działalności. Magazyn jako budynek powinien spełniać funkcje logistyczne, a także umożliwiać rozładunek, załadunek, pakowanie i magazynowanie produktów.

Rozwiązanie to stanowi alternatywę dla fulfillment i jest polecane zwłaszcza dla małych, a także średnich sklepów z nieco mniejszym asortymentem, który można obsłużyć samodzielnie. Nowoczesne systemy e-commerce obsługujące magazyny fizyczne pozwalają na pełną obsługę gospodarki magazynowej. Umożliwiają połączenie ze sklepem internetowym i zewnętrznym systemem magazynowo-księgowym, a także innymi programami. To pozwala na kompleksową obsługę magazynu.

Fulfillment – dlaczego warto?

Usługa fulfillment polega natomiast na przekazaniu w ręce zewnętrznego operatora logistycznego wszystkich czynności związanych z realizowaniem zamówień w sklepie internetowym. To zatem usługa wykonywana przez zewnętrzną, wyspecjalizowaną w tym zakresie firmę. Obejmuje ona przede wszystkim przyjęcie towaru od producenta, magazynowanie produktów, pakowanie ich, wysyłanie czy przyjmowanie zwrotów.

Fulfillment to polecane rozwiązanie w szczególności dla sklepów z większą liczbą zamówień, które obsługują dużą ilość paczek. Sprawdzi się w przypadku właścicieli firm, którzy wolą zlecać outsourcing magazynu firmie zewnętrznej, zamiast zatrudniać samodzielnie więcej osób do obsługi zamówień. To także dobra opcja dla sklepów, które mają ograniczoną powierzchnię magazynową.

Opcją fulfillment można zarządzać z poziomu odpowiedniego oprogramowania komputerowego. Nowoczesny program pozwala na kompleksową obsługę i śledzenie zamówień. To przekłada się na oszczędność czasu i środków. Właściciel nie musi zajmować się podstawową obsługą sklepu, a zamiast tego może skupić się na rozwoju swojego biznesu. Nie musi też ponosić dużych kosztów na rozbudowę własnego magazynu czy zatrudnianie dodatkowych pracowników. Profesjonalne magazyny typu fulfillment mają też zwykle znacznie lepsze warunki handlowe z kurierami niż nawet duże sklepy internetowe, co także przekłada się na oszczędności finansowe.