Sytuacja na rynku kredytowym w mniej niż rok uległa diametralnej zmianie. Jeszcze we wrześniu kredytobiorcy mogli liczyć na bardzo preferencyjne warunki proponowanych im przez banki produktów finansowych, których większość jest w Polsce oparta o zmienne oprocentowanie. Dziś zdolność kredytowa konsumentów skurczyła się nawet o 60% względem roku ubiegłego, a stopy procentowe swym poziomem wróciły do czasów, w których Polska była świeżo upieczonym członkiem Unii Europejskiej. Czy w tych ekstremalnych warunkach warto brać kredyt hipoteczny lub jakikolwiek inny?
Sytuacja na rynku kredytowym w mniej niż rok uległa diametralnej zmianie. Jeszcze we wrześniu kredytobiorcy mogli liczyć na bardzo preferencyjne warunki proponowanych im przez banki produktów finansowych, których większość jest w Polsce oparta o zmienne oprocentowanie. Dziś zdolność kredytowa konsumentów skurczyła się nawet o 60% względem roku ubiegłego, a stopy procentowe swym poziomem wróciły do czasów, w których Polska była świeżo upieczonym członkiem Unii Europejskiej. W tych ekstremalnych warunkach rodzi się pytanie: czy warto brać kredyt hipoteczny lub jakikolwiek inny?
Brać kredyt już dzisiaj, a może lepiej poczekać?
Mimo iż RPP sukcesywnie podwyższa stopy procentowe, starając się zdusić pędzącą inflację, te działania przynoszą jak na razie mizerne skutki. Ma to związek z tym, że za stanowczymi działaniami Rady Polityki Pieniężnej nie idą decyzje rządu, który wciąż hojną ręką rozdziela obywatelom dodatki socjalne, co z kolei działa proinflacyjne. Konsument, który liczy, że w przeciągu kilku miesięcy stopy procentowe wrócą do poziomu sprzed roku, prawdopodobnie się zawiedzie. Banki korzystają ze złej prasy kredytów o zmiennym oprocentowaniu i zaczynają proponować produkty o stałej stopie, które do tej pory nie miały wysokiego priorytetu w ofercie kredytodawców. Czy warto brać taki kredyt, gdy bank sam go proponuje, choć jeszcze kilka miesięcy temu jego pracownicy nie kwapili się do promowania tego rozwiązania wśród klientów?
Nie da się ukryć, że decyzja o kredycie to jedna z najważniejszych, jakie dorosła osoba podejmuje w swoim życiu. To przykre, ale spora część społeczeństwa nie konsultuje tej decyzji z niezależnymi specjalistami, czego skutki obserwujemy dziś, gdy znaczna część kredytobiorców ma problem ze spłacaniem swoich zobowiązań, ratując się głównie ustawowymi wakacjami kredytowymi.
Jak podjąć mądrą decyzję o kredycie?
Chcąc podjąć rozsądną decyzję w sprawie wzięcia kredytu, warto skonsultować się z doświadczonym doradcą kredytowym. Na podstawie kondycji finansowej klienta i aktualnej sytuacji na rynku produktów bankowych pomoże on w podjęciu najlepszego wyboru. Na decyzję o kredycie powinny mieć wpływ różne czynniki – nie tylko posiadany wkład własny i potrzeba kupna mieszkania, ale też stabilność dochodów i perspektywy powiększenia ich w przyszłości.
Doświadczony doradca kredytowy, taki jak zrobi dla klienta to, czego nie oferuje bank – porówna ze sobą wiodące oferty na rynku, a także przedstawi dokładne symulacje pokazujące, w jaki sposób może kształtować się kwota rat i salda zadłużenia przy zmieniających się parametrach ekonomicznych. Ułatwi to wybranie najlepszej oferty kredytowej, a także dostosowanie kwoty zobowiązania do możliwości klienta. Warto wziąć pod uwagę opinię eksperta, by podjąć świadomą i przemyślaną decyzję w kwestii, która może mieć ogromny wpływ na przyszłe życie.
Tekst powstał we współpracy z mdyrda.pl – Doświadczony doradca kredytowy – Warszawa